Tynk kwarcowy, czyli połączenie praktyczności z nowoczesnością.
Skoro apartamentowiec przy ulicy Oświatowej nabrał już kształtów, to teraz czas na kolor. W tym celu wykorzystaliśmy tynk kwarcowy w kolorze piaskowym z drobinkami Miki. Na zdjęciach mogą Państwo podziwiać ścianę budynku od ul. Partyzantów. A poniżej kilka ciekawostek o tynku kwarcowym, które wyjaśnią dlaczego właśnie on został wybrany do dekoracji naszej Inwestycji.
Nazwa tynku kwarcowego pochodzi od jego składu. Tynki te produkowane są z żywicy akrylowej oraz kruszyw kwarcowych o ziarnach grubości od 0.1 do 1.2 mm. Są one cienkowarstwowe przez co mogą być wykorzystywane wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Tynk kwarcowy należy do grupy tynków dekoracyjnych, oferując szeroką paletę kolorów cieszy się coraz większa popularnością.
Niezaprzeczalną zaletą tynku kwarcowego jest to że może być na noszony w sposób klasyczny- pacą, lub metodą natryskową, która zapewnia oszczędność czasu pracy i dotarcie do trudnodostępnych miejsc budynku. Trzeba jednak pamiętać, że wybór metody nakładania uwarunkowany jest również od grubość ziaren wybranego przez nas tynku.
Tynk kwarcowy charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałością, dzięki temu może być stosowany na zewnątrz budynku oraz w miejscach dużego obciążenia użytkowego. Wbrew pozorom jest łatwy do utrzymania w czystości, jest bowiem odporny na mycie i szorowanie.
O czym warto pamiętać podczas prac z tynkiem kwarcowym?
Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża, oczyszczenie, wyrównanie, zagruntowanie. Samą masę tynkarską należy przygotować według zaleceń producenta.
Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest pogoda. Nie należy nakładać tynku kwarcowego przy pełnym słońcu oraz podczas upałów czy opadów. Praca w słoneczne, upalne dni sprawi, że tynk wyschnie zbyt szybo, przez co żywice nie zdążą odpowiednio się zeszklić co doprowadzi do nieestetycznego wyglądu tynku.
Natomiast podczas deszczowych dni i kiedy wilgotność powietrza przekracza 50 % tynk nie schnie i jest narażony na działanie wody, która poprzez zbieranie się w tynku doprowadzić może do powstania niemożliwych do usunięcia zacieków.
Skoro słońce i deszcz szkodą tynkowi kwarcowemu, to kiedy przeprowadzić pracę? Pracę najlepiej wykonywać w pochmurny dzień. Jeśli jednak jest to niemożliwe możemy zastosować drobno oczkową siatkę cieniującą lub plandekę na rusztowanie w zależności od panujących warunków atmosferycznych.
Podsumowując, poprawnie położony tynk kwarcowy zapewnia zarówno trwałość jak i estetykę. Miłośnicy nowoczesnego stylu i praktyczności na pewno docenią wspomniane w powyższym artykule zalety.